Gotický hrad Litice se poprvé připomíná roku 1304. Byl založen příslušníky rodu Drslaviců v souvislosti s kolonizací zdejšího kraje. Stojí na vrcholu mohutného skalnatého návrší, ze tří stran obtékaného Divokou Orlicí. Rozsáhlou přestavbu celého areálu, dokončenou v roce 1468, nechal provést tehdejší majitel Jiří z Poděbrad. Nově bylo postaveno zejména předhradí, neboli dolní hrad, nové brány a čtyřhranná pětipatrová věž. V době, kdy hrad patřil Pernštejnům, kteří zároveň vlastnili Potštejn, ztratily Litice význam. Potštejn se stal hlavním centrem pernštejnské državy a Litice sloužily již jen jako sídlo úředníků.
V roce 1657 se hrad uvádí jako polozbořený. Nějaký čas sloužil ještě jako skladiště, rychle však podléhal zkáze. V roce 1776 Bubnové opravili jižní palác a věž, severní palác byl ponechán ve zříceninách. Rekonstrukci hlavních budov provedl až v letech 1933 - 35 Karel Parish, sídlící v nedalekém Žamberku. Při úpravách však byly zničeny některé architektonické prvky v paláci a věž byla necitlivě doplněna betonovou lávkou, schodištěm a betonovým šestým patrem s ochozem. V roce 1959 bylo betonové nejvyšší patro zakryto dřevěným obložením.
V posledních desetiletích byl hrad postupně opravován a nedávno znovu zpřístupněn veřejnosti. Při prohlídce hradu můžeme shlédnout ukázky archeologických nálezů z 15. - 17. století, výstavu historických pohlednic a vystoupat do věže, odkud je nádherný rozhled.
Hrad Potštejn byl založen rodem Drslaviců koncem 13. století na strmém kopci nad Divokou Orlicí. Již ve 14. století byl dobit a značně pobořen, brzy však obnoven a zaujímal zhruba prostory dnešního vnitřního hradu.
V 15. století bylo v několika etapách zesíleno hradní opevnění, takže za Pernštejnů, kdy hrad plnil nejen funkci správního centra, ale také reprezentačního sídla významného rodu, byl hrad chráněn trojím okruhem hradeb. Poslední úpravy se prováděly za Hrzánů z Harasova na konci 16. století.
Hrad byl opuštěn, začal postupně chátrat a od roku 1673 je uváděn již jako pustý. Zkázu hradu dovršil Antonín Harduval-Chamaré, který 38 let marně hledal v jeho prostorách ukrytý Mikulášův poklad, přičemž byla narušena statika hradu. Dnes je zřícenina hradu zpřístupněna veřejnosti. Kromě vstupní expozice můžeme obdivovat hradní architekturu a kapli sv. Jana Nepomuckého
Barokní zámek v Rychnově nad Kněžnou měl svého předchůdce v podobě renesančního sídla Trčků z Lípy a poté Kryštofa Betengla z Neynperku. Nová stavba zámku byla zahájena roku 1676 za F.K. Libštejnského z Kolowrat. V letech 1713 - 1724 byla realizována přestavba zámku za účasti italského architekta Giovanni Santiniho Aichla, který je rovněž autorem nového barokního průčelí kostela Nejsvětější Trojice, stojícího v zahradě za zámkem. Kostel byl pak propojen se zámkem krytou chodbou a celý areál doplněn výstavbou koníren, správních a hospodářských budov a založením francouzské zahrady.
V interiéru zámku je soustředěna kromě jiného rozsáhlá obrazová sbírka, jejíž základ tvořila rodová galerie předků, postupně doplňovaná, s vynikajícími díly českého i světového malířství. V roce 1992 byl zámek vrácen panu Kryštofu Kolowratovi a zůstává nadále zpřístupněn veřejnosti.
Zámek Častolovice byl postaven v letech 1588 - 1615 za Jana Bedřicha z Oprštorfu na místě původní vodní tvrze v renesančním stylu. Rozsáhlá přestavba zámku proběhla již za pánů ze Šternberka v letech 1858 - 1874 ve stylu anglické tudorské gotiky. Druhá úprava, navracející sídlu renesanční charakter, byla realizována na počátku 20. století.
Zámecká expozice je zařízena v různých stylech a připomíná dřívější obytnou část zámku. Vzácnou a rozsáhlou sbírku tvoří obrazy, které v průběhu více než 300 let nashromáždila rodina Šternberkových. Významnou součástí sbírky tvoří série portrétů českých králů a významných představitelů šternberského rodu. Krásný je rovněž rytířský sál, který je jedním z největších v českých zemích a korunuje mu malovaný renesanční strop se scenériemi ze Starého zákona.
K zámku přiléhá anglický park s exotickými stromy, bílými daňky, pávi a ptačí voliérou. Pozornost vzbuzuje také zámecká růžová a vodní zahrada.
Zámek v Opočně stojí na místě gotického strážního hradu z 11. století. Byl vystavěn Vilémem Trčkem z Lípy v letech 1560 - 1569 ve stylu renesance. Tak získala budova zámku pravidelný obdélníkový půdorys kolem vnitřního nádvoří.
O několik let později se areál zámku rozšířil ještě o míčovnu a jednopatrový letohrádek spojený chodbou s kostelem a zámkem. Dalšími majiteli zámku byli italští Colloredové, kteří na konci 17. století, po požáru zámku, přistoupili k závažným stavebním úpravám ve stylu barokním. Mimo jiné bylo odstraněno sgrafito na fasádě, která dostala červený nátěr. Odtud pochází dlouho užívaný lidový název „Červený Opočeň“. V 19. století byla při klasicistních úpravách sňata věž a zbouráno jedno arkádové křídlo, čímž se nádvoří otevřelo do parku.
V současné zámecké instalaci s dobově zařízenými interiéry jsou soustředěny rozsáhlé umělecké sbírky. K nejvýznamnějším z nich patří obrazárna, založená Františkem Gundakarem Colloredo-Mansfeldem a obsahuje vzácná díla italských, holandských a českých mistrů. Zámecká knihovna obsahuje v současné době na 12 000 svazků. Pozoruhodnou je rovněž mimořádně vzácná sbírka zbraní.
K zámku přiléhá anglický park s vzácnými dřevinami, rybníčky a umělými vodopády a zámecká obora s muflony, daňky a jeleny Dybowského.
Zámek v Doudlebách nad Orlicí je kulturní památkou, která stojí v místě, kde již ve 13. století existovala středověká tvrz s hospodářským dvorem. Mikuláš z Bubna a Litic dal v roce 1588 vystavět lovecký zámek v renesančním stylu. V 17. století došlo nejprve k pozdně renesančním stavebním úpravám a později dostal zámek barokní ráz. Vnější ozdobou zámku je tzv. kobercová sgrafitová výzdoba. V hlavním sále zámku je vzácná stropní malba z řecké mytologie nazvaná „Čertova svatba“. V dalších místnostech jsou fresky z řecké a římské mytologie. Všechna tato výzdoba pochází právě z konce 17. století. Expozice zámku je věnována výstavě evropské tapiserii 16. - 18. století, výstavě renesančního nábytku, lovu a lovectví.
V prostorách zámku se rovněž nachází První soukromé vojensko-historické muzeum. Stálou expozici představují uniformy, zbraně, výstroj, vyznamenání a dokumenty týkající se první a druhé světové války a vzniku samostatného Československa.
Hrabě Josef Kinský si dal postavit v letech 1829-1833 na západním okraji města nové sídlo - empírový zámek. Zámek se řadí k nejhodnotnějším empírovým stavbám svého druhu u nás. Obklopuje ho rozsáhlý anglický park, se kterým tvoří harmonický a u nás ojedinělý komplex
Barokní zámek byl postaven v roce 1749 hrabětem Janem Ludvíkem Harbuval Chamaré. Nejtěžší období jeho existence už je překonáno a zámek se probouzí. Přijeďte se podívat, jak rekonstrukce pokračuje. V zámku můžete shlédnout historické interiéry a od roku 2007 je zpřístupněn také mramorový sál se vzácným, bohatě zdobeným, štukovým stropem.
Raně barokní zámek na východní straně rokytnického náměstí, s nádvořím a pilířovými arkádami vybudovaný v 2. pol. 16. století původně jako pozdně renesanční, na místě někdejší vodní tvrze. Ve 2. pol. 17. století byl předudován do dnešní podoby. Vstup do zámku zdobí portál s aliančním erbem. V severním kříle se nachází barokní kaple sv. Petra a Pavla. Unikátžní součástí zámku je Sál předků neboli Anenský sál - bohatě štukovaný, oválného tvaru.
Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:
Návštěvnost:
ONLINE:8
DNES:41
TÝDEN:801
CELKEM:510062
Svátek má Marie
Zítra má svátek Lubor